strona główna             spis treści              o mnie

     

1 kwietnia 2014

   

MOI IDOLE PODRÓŻNICY

Istnieją ludzie, którzy nie czekają, aż cos się będzie działo, tylko sami się dzieją. Ludzie, na których patrzę i myślę - chcę być jak oni. Gdy tylko brak mi motywacji, oglądam ich filmy i czytam wywiady z nimi. Przedstawię wam ich w kilku słowach, choć można o nich pisać książki. Oto moi idole. Ludzie, którzy swoja osobowością pchają ten świat do przodu. Ludzie, których warto poznać. 

   

Anna Czerwińska – podróżniczka, himalaistka i poprawna optymistka. Przemiła kobieta z temperamentem rwącego potoku. Uwielbiam słuchać, kiedy opowiada. Dariusz Załuski nakręcił o niej rewelacyjny film pt. "Przypadki Pani Ani", podczas wspólnej wyprawy na Lhotse w 2001r.

Jacek Pałkiewicz – podróżnik, dziennikarz i oficer marynarki. Podróżując, był chyba wszędzie. Więcej się mówi o nim, niż o jego dokonaniach, bo Pałkiewicz to osobowość. Wymagający twardziel z zasadami i pomysłami, które zawsze doprowadza do realizacji. Pionier sztuki survivalu w Europie. Często szkoli komandosów z różnych krajów. 

Czesław Centkiewicz – polarnik, podróżnik, pisarz, inteligent jakich mało. Mistrz pióra i błyskotliwego dowcipu. Mówił dużo, ale nigdy nie przynudzał. Mówił mądrze, ale się nie wymądrzał. Zawsze mam przed oczami jego słynne zdjęcie z fajką. 

Romuald Koperski – podróżnik, znawca Syberii, dziennikarz, rajdowiec, pianista jazzowy, czyli ogólnie mówiąc człowiek orkiestra. Nie pcha się do mediów, dlatego niewiele się o nim mówi. Ale jeśli ktoś zechciałby o nim opowiedzieć, mówiłby bardzo, bardzo długo. Odbywa samotne, karkołomne wyprawy, ale tez udziela się na rzecz pozapolitycznego, kulturowego porozumienia między Polakami a Rosjanami

Arkady Fiedler – podróżnik, dżentelmen, wytrawny pisarz. Operował językiem polskim ze sprawnością szermierza. Posiadał dar wymyślania wspaniałych tytułów do swych książek - wystarczy, że spojrzę na okładkę którejś, a od razu chcę ją przeczytać. Nie bał się opisywać niewygodnej prawdy, o której inni autorzy często milczą. Spisał wiele fascynujących, ale i dramatycznych historii. Jego "Piękna, straszna Amazonia" to prawdziwy thriller o starciach między indianami i białym w obu Amerykachi. 

Wojciech Cejrowski – słuchałem jego audycji zanim to się stało modne. Podróżnik i urodzony biznesmen, ale przede wszystkim barwna postać mediów. Znany dzięki „Boso przez świat”, ale ja oglądałem WC Kwadrans i inne jego programy jeszcze, gdy byłem w technikum (kilkanaście lat temu).

Wojciech Kurtyka – pionier himalaizmu. O wiele bardziej znany za granicą, niż Polsce. Miłośnik gór i wybitny wspinacz. Jeśli międzynarodowe ekspedycje nie potrafiły wejść na jakąś górę, to wołały Kurtykę i Kurtyka wchodził. Ale ten człowiek to także filozof. We wszystkim, co robi, znajduje głębię. W dokumentalnym filmie pt. HIMALAIŚCI powiedział: "To by było marnotrawstwo, wylewać pot, zdzierać zdrowie w górach i nie wynieść z tego pożytecznej nauki o sobie samym". 

Takich ludzi w mojej pamięci pozostaje więcej, a więc wkrótce dorzucę tu jeszcze kilka nazwisk. Na razie tyle. 

   

powrót do strony głównej ->

 

"...Istnieją ludzie, którzy nie czekają, aż cos się będzie działo, tylko sami się dzieją. Ludzie, którzy swoja osobowością pchają ten świat do przodu..."