strona główna             spis treści              o mnie

      

20 lutego 2014

  

PRZESZEDŁEM GŁÓWNY SZLAK SUDECKI I MAM NA TO PAPIER

360 kilometrów wędrówki grzbietem polskich Sudetów. Ukończyłem Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Poniżej skan "dokumentu" potwierdzającego. To w sumie zwykła, nieco wymięta kartka, z datami, oraz kilkoma pieczątkami zebranymi po drodze. Ale ta kartka stanowi urzędowe potwierdzenie, że dałem radę. I że własnym potem poświęciłem ziemię pod stopami. Zdobyłem Sudety!  

Poszedłem starą wersją szlaku - jaką przed laty szedł Orłowicz - czyli ze Świeradowa Zdroju do Złotego Stoku. Z dokumentu wynika, że wędrówkę rozpocząłem 27.08.2012 r. spod schroniska na Stogu Izerskim i przerwałem po siedmiu dniach za Zygmuntówką, w okolicy Nowej Rudy. I to mnie do dzisiaj boli - ze podzieliłem sobie to wyzwanie na pół, zamiast przejść wszystko za jednym razem.  

Dwa lata później wróciłem i dokończyłem szlak, idąc z Wambierzyc dookoła Kotliny Kłodzkiej, by 18.02.2014r., po pięciu dniach wędrówki dotrzeć do Złotego Stoku. Tu zakończyłem wyprawę, wsiadłem w autobus i wróciłem do domu. 

A oto skan. Oczywiście to nie jest nie wiadomo jakie osiągnięcie. Są dłuższe szlaki, trudniejsze wyzwania, ale dla mnie Główny Szlak Sudecki jest cenny. I już. 

Jeśli chcecie przejść wielodniową wędrówkę niezbyt zatłoczonymi górami, poczuć tę swobodę kiedy jest się samemu na szlaku lub na przełączy, to polecam wam Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza. Jeśli lubicie górską włóczęgę, lub chcecie zobaczyć "jak by to było pobyć samemu w górach", to ten szlak jest dla was.

Kamil Kałwa, 20 lutego 2014 

EDIT [31 maja 2019]: Przeczytałem ten wpis po sześciu latach i mogę powiedzieć, że choć dziś Sudety nie stanowią dla mnie już takiej niewiadomej, jak wtedy, to do przejścia GSS mam ogromny sentyment. Kiedyś wrócę na ten szlak i przejdę go jeszcze raz. Dla wspomnień, dla przyjemności.  

   

 

"...jeśli lubicie górską włóczęgę, lub chcecie zobaczyć "jak by to było pobyć samemu w górach", to ten szlak jest dla was. "

 

 

 

powrót do strony głównej ->